„Z okna kupé jsem uviděl montážní vlak a uvědomil jsem si, co jsem v celé mozaice přehlédl. Bylo mi najednou jasné, že zdrojem rušivé energie může být jiskření v motorech starších typů lokomotiv,“ podotkl Cimbolinec.

Energetici se už celou kauzou, která se táhne od konce loňského září, nehodlají dále zabývat.

„Bereme to za uzavřenou záležitost, ta studie nemá slabá místa,“ řekl Právu západočeský mluvčí skupiny ČEZ Martin Sobotka. „Ze zprávy je zřejmé, že jevy u Mračkových sedí perfektně s harmonogramem prací na koridoru,“ doplnil Sobotka.

Šlo o souhru náhod

„Pachatel tedy neexistuje. Jde jen o nešťastnou souhru náhod. V místě výstavby koridoru se nachází vodovodní rozvody, které se další náhodou staly zároveň vlnovodem. Došlo k tomu navíc v době, kdy byl podkriticky nízký stav podzemních vod,“ vysvětlil Sobotka. Další podmínkou jevů bylo to, že výkopy při výstavbě kanalizace odkryly potrubí a také to, že domek Mračkových má jiný způsob uzemnění než okolní zástavba. Až zpětně se zjistilo, že s jevy ve Strašicích souvisí i selhání dvou železničních kabelů a nevysvětlené rušení televize a rozhlasu v blízkosti drážní napájecí stanice Mýto.

ČEZ se na odborníka z ČVUT obrátil proto, abychom zjistil, zda v síti nedochází k nějakým dosud nepoznaným poruchám. „Postupně jsme vylučovali všechny vlivy, ale chtěli jsme příčinu znát přesně, abychom se při případném opakovaném výskytu takových jevů mohli o něco opřít,“ uvedl Richard Ceplecha, vedoucí útvaru Poskytování sítí ČEZ Distribuce.

Policie už dříve případ odložila s tím, že za podivné jevy může dvanáctiletý syn Mračkových. Ten se však podle informací Práva přiznal jen k zapalování kapesníků a obrázků na zdi, což údajně učinil proto, aby k domku vrátil upadající pozornost.